پروژه مسکونی-تجاری مهستان

» شرکت تعاونی مسکن کارکنان اداره کل اخبار خارجی

» شرکت تعاونی مسکن کارکنان شبکه قرآن سیما

سازگار با کروم، فایرفاکس و اپرا

Use Chrome, FireFox, Opera

 
 

 
 

اطلاعیه هیات مدیره تعاونی اخبارخارجی در خصوص وام بانک آینده

کد مطلب : 468

اطلاعیه هیات مدیره تعاونی اخبارخارجی در خصوص وام بانک آینده

1400/12/16

 

به نام خدا

با سلام و احترام، درباره ی تقسیط تسهیلات دریافتی از بانک آینده موارد  زیر را به استحضار میرسانیم:

1_ واقعیت این است که بخش عمده ی هزینه های ساخت پروژه ی مهستان که در آن زندگی میکنیم یا از منافع آن بهره میبریم، با استفاده از تسهیلات بانک آینده ساخته شده لذا بازپرداخت آن از منظر شرعی، قانونی و اخلاقی در تعهد و ذمه ی همه ی ما مالکان است.

2 _ هیأت مدیره وظیفه ی خود دانسته و میداند که در فرایندی قانونی و با رعایت مصالح مالکان، بستر تقسیط و ادای دین مالکان را فراهم کند که به لطف خدا با کاهش سود به 14 درصد، فروش اقساطی 10 ساله و حذف جرایم تاکنون، در تعامل با بانک این امر محقق شده است.

3_ متأسفانه برخی بنای پرداخت دیون خود را ندارند ولی با کتمان آن، به بهانه های مختلف و تردیدافکنی متمسک میشوند، همچنان که در دوره ی ساخت پروژه نیز بسیار بدحساب بودند و در حالی که دیگر اعضا با مشقت مشغول تأمین مالی سهم خود بودند، برخی با سوءاستفاده از خطای راهبردی تخصیص واحدها در ابتدای پروژه، از پرداخت مالی خود طفره رفته اند و بعضا واحدهای بسیار مرغوب را نیز تصاحب کرده اند.

4_ بسیاری از مالکان شریف قصد پرداخت دیون خود را دارند ولی  سؤالهایی در این باره دارند که در ادامه توضیحهای زیر را به عرض میرسانیم:

_  سود هر دو دوره ی مشارکت و فروش اقساطی 14 درصد محاسبه شده است با این توضیح که نوع محاسبات کل سامانه ی بانکی کشور به گونه ای است که برای دوره ی مشارکت مدنی 14 درصد خالص لحاظ میشود ولی برای دوره ی فروش اقساطی به تناسب تعداد سالهای دوره ی بازپرداخت، عملا مقداری بابت تورم سالانه بیشتر منظور میشود. این رویه تمام بانک‌های کشور است. علت هم آن است که در قرارداد مشارکت مدنی، تزریق وام از سوی بانک، به صورت یکجا نیست بلکه به تناسب، در مقاطع زمانی مختلف پرداخت می‌شود  اما در قرارداد فروش اقساطی، تمام مبلغ در ابتدای قرارداد به مشتری تعلق می‌گیرد. تاکید می‌شود این رویه برای تمام بانک‌ها و مطابق فرمول واحد آنهاست.

_ برخلاف شایعات متعدد در فضای مجازی، قرار نیست اقرانامه ای از اعضا گرفته شود که موضوع زمین اول را منتفی کند و قابل پیگیری نباشد. اصولا نه بحث زمین اول و نه هر موضوع مورد اختلاف داخلی تعاونی، ارتباطی به بانک ندارد و موضوع وام دریافتی از بانک کاملا مستقل از مسایل و اختلافهای تعاونی است.

قابل ذکر است هیأت مدیره تعاونی اخبار خارجی در تنها جلسه ی برگزار شده با دو تن از منتخبین محترم تعاونی شبکه قرآن،  با توجه به اهمیت موضوع زمین اول و لزوم هماهنگی دو هیأت مدیره برای حصول نتیجه، به صراحت به ایشان اعلام کرد در این مورد مختارند مطابق نظر و برنامه‌های  مورد نظر خود عمل کنند بدون آن که کمترین مانعی از سوی مدیران تعاونی اخبار خارجی ایجاد شود تا منتخبین این تعاونی فرصت پیاده سازی برنامه‌های خود برای عمل به وعده‌هایشان در مجمع عمومی درباره ی زمین اول را داشته باشند. بدیهی است مسوولیت اقدام و نتایج مربوط نیز برعهده ی ایشان خواهد بود.

_ در روزهای اخیر، هیأت مدیره برای اطلاع رسانی، مکاتبات بانک را به رؤیت مالکان محترم رسانده است. با توجه به تردیدافکنی برخی از روی ناآگاهی یا مسایل دیگر به واقعی بودن نامه ها، تأکید میشود تمام نامه های منتشر شده کاملا اصالت دارند و از سوی بانک صادر شده اند. یک استعلام ساده از مرجع صادر کننده، میتواند جایگرین خوبی برای حدس و گمانهای توهم آلود شود. ضمن آن که اصولا هیأت مدیره نه نیازی به اقدامهای فیک دارد و نه اعتقادی.

_ موعد اعلام شده از سوی بانک برای پایان دوره ی مشارکت و آغاز فروش اقساطی، اول اردیبهشت سال 1401 است. با توجه به محدودیت زمان تا موعد یادشده، بدیهی است بانک برنامه ریزی زمانی برای دریافت مدارک و امور اداری مربوط داشته باشد. مدت زمان 10 روز اعلامی از سوی شعبه نیز در راستای همین برنامه ریزی شعبه است که بتواند ابتدا احراز صلاحیت فردی کند مثل این که آیا شخص توان مالی بازپرداخت را دارد یا بررسی چک برگشتی و امثال آن. به طوریکه تا موعد مقرر بتواند تکمیل مدارک را انجام دهد.

_ طرح شایعاتی مثل این که قرار است پس از امضای قرارداد، بانک ناگهان سود را 28 درصد محاسبه کند، بسیار ساده لوحانه است زیرا تعاونی با بانک، قرارداد محضری محاسبه ی سود به صورت 14 درصد دارد. این فقط نمونهای از تردیدافکنیهاست که یادآور شایعات مشابهی است که در مقاطع مختلف منتشر شدند و کذب بودن آنها ثابت شد ولی متأسفانه آسیب این رفتار متوجه تمام مالکان شده و میشود.

_ بانک آینده برای امضای قرارداد سه جانبه، از هر یک از دو تعاونی درخواست معرفی دو عضو هیأت مدیره را کرده که تعاونی اخبار خارجی نمایندگان خود را معرفی کرده است و امیدواریم هیأت مدیره ی تعاونی شریک نیز اقدام کند زیرا طبق نظر مدیران بانک، آغاز تقسیط منوط به اجرای این امر است.

 

_  با احترام مجدد؛ هیأت مدیره ی تعاونی مسکن کارکنان اداره کل اخبار خارجی _ 1400/12/16

 

 

 

موضوعات مرتبط با این مطلب :

 

اطلاعیه ها